Korzeń łopianu - skarb dla organizmu
Łopian większy, jest w Polsce bardzo popularną rośliną. Jego potoczne określenia to dziad i rzep. Jest rośliną niewymagającą wysokiej jakości gleby, rośnie na łąkach, a nawet w przydrożnych rowach. Przez rolników łopian traktowany jest jak chwast. Natomiast zielarze widzą w nim prawdziwy skarb ziołolecznictwa.
Szczególnie prozdrowotne właściwości wykazuje korzeń łopianu. To właśnie on jest używany do wyrobu oleju, o wysokich właściwościach leczniczych.
Zdrowotne działanie łopianu
Roślina bogata jest w inulinę (zmniejsza dolegliwości skórne), garbniki (łagodzą podrażnienia), sole mineralne i witaminy. Do tego ma działanie antyoksydacyjne, czyli likwiduje z organizmu wolne rodniki, które mają wpływ na starzenie się skóry.
Korzeń łopianu - pomoc dla włosów
Olej z łopianu jest składnikiem wielu masek, płukanek i odżywek do włosów. Gotowe preparaty można kupić w sklepach zielarskich, drogeriach lub aptekach.
Jeśli ktoś lubi sam przyrządzać kosmetyki, to również ze zrobieniem oleju z łopianu nie będzie miał problemu, można się o nim więcej dowiedzieć w Lekinatury. Wystarczy zalać korzeń wysokogatunkową oliwą, odczekać około trzech tygodni i już olej jest gotowy do pielęgnacji włosów i skóry głowy.
Regularne stosowanie olejku, wzmocni włosy, doda im blasku i sprężystości.